تبلیغات
انجمن ستاره شناسی بهبهان - خسوف - ماه گرفتگی
جمعه 9 مهر 1389

خسوف - ماه گرفتگی

   نوشته شده توسط: سبحان قدری    نوع مطلب :خبرهای نجومی ،

 

سلام

این مطلب الان دارم از تو مشهد تو یكی از كافی نت ها میزنم

در ماه گرفتگی یا خسوف زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید سایه‌اش را، که در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می‌کشد. سایه زمین به شکل یک مخروط است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن ۱٬۳۸٬،۰۰۰ کیلومتر است. طول این سایه ، بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر نسبت به مقدار متوسط تغییر می‌کند. خسوف زمانی اتفاق می‌افتد که ماه وارد مخروط سایه زمین شود.

برای دیدن خلاصه مطلب در مورد ماه گرفتگی اینجا را كلیك كنید.

در مورد شرایط روی دادن ماه گفتگی ، انوع ماه گرفتگی و اطلاعات دیگر در مورد این رویداد به  " ادامه مطلب" .... رجوع كنید.

موفق باشین دوستاننظر یادتون نره

متشكرم

در مورد شرایط روی دادن ماه گفتگی ، انوع ماه گرفتگی و اطلاعات دیگر در مورد این رویداد به  " ادامه مطلب" .... رجوع كنید.

موفق باشین دوستاننظر یادتون نره

متشكرم

وقتی از بالا به دایره البروج بنگریم به اشتباه گمان می‌کنیم که ماه‌گرفتگی باید ماهی یک بار اتفاق افتد. خطای این دید وقتی آشکار می‌شود که از پهلو به دایره البروج نگاه كنیم و متوجه میشویم كه مدارم ماه با زمین حدود 5 درجه انحراف دارد.

مثل شكل زیر:{شكل 1}

 آنگاه روشن می‌شود که این سه جرم در حقیقت بر یک خط واقع نیستند. ماه در نتیجه میل مدارش با دایرة البروج ، می‌تواند از بالا یا پایین مخروط سایه ، به فاصله‌ای که حداکثر ۳۲٬۰۰۰ کیلومتر می‌شود بگذرد. برای اینکه خسوف برقرار باشد واقع شود باید دو شرط مهم زیر هم‌زمان با یکدیگر برقرار باشند:


1 - خورشید ، زمین و ماه ، باید بر خطی مستقیم واقع باشند یعنی ماه به حالت بدر  از زمین دیده شود. این واقعه ماهی یک بار روی می‌دهد.

حالت بدر : زمانی كه ماه كامل شده باشد و در فاز 100% قرار گرفته باشد ،‌مثل شكل زیر، البته این هواپیما واسه رد گم كنیه!!!

شكل 2 / ماه بدر:

2 - ماه در حرکت مداریش باید در حال عبور از دایرة البروج ، یعنی در یکی از گره‌ها باشد.{یعنی جاهایی كه در شكل 1 با مربع خاكستری رنگ مشخص شده اند}

بیشتر دیده شد که کره ماه نیمی از ماه را در زیر صفحه دایرة البروج به سر می‌آورد و نیم دیگر را بالای آن. دو نقطه‌ای که در آنها ماه صفحه دایره البروج را قطع می‌کند عقدتین نامیده می‌شود: یکی از این دو عقده رأس(گره شمالی) است و دیگری عقده ذنب (گره جنوبی). خط واصل این دو نقطه را خط عقده‌ها یا خط گره‌ها نامند.

دایره البروج: اگر یك ناظر زمینی مسیر حركت سیارات و خورشید دنبال كند اینطور به نظر خواهد آمد كه این خورشید است كه به دور زمین می چرخد - یعنی همان نظیریه زمین محوری : كه نیاكان ما اعتقاد داشتند زمین مركز عالم است و سایر اجرام شناخته شده در آن روز به دور زمین میچرخند ..... -

دایره البروج به مسیری كه خورشید و سیارات در آسمان از دید یك ناظر زمینی طی می كنند گفته میشود.

شكل 3 / نمایی از دایره البروج:

مدت ماه گرفتگی :

مدت دوام ماه‌گرفتگی نسبتاً زیاد است، زیرا قطر مخروط سایه زمین در نقطه‌ای که ماه از آن می‌گذرد، در حدود ۹٬۲۰۰ کیلومتر است. اگر ماه مخروط را بطور مرکزی قطع کند، نزدیک به دو ساعت در ماه‌گرفتگی کامل خواهد بود، زیرا قطر ماه در حدود ۳٬۵۰۰ کیلومتر و سرعت متوسط آن ۳٬۲۰۰ کیلومتر در ساعت است{یعنی نه چندان سرعت بالا}.

سایه زمین ماه را کاملاً تاریک نمی‌کند. حتی وقتی که ماه‌گرفتگی کامل باشد ماه کاملاً مرئی است، ولی رنگ سرخ بی فروغی جای درخشش عادی آنرا می‌گیرد. این فروغ مختصر معمول نور آفتابی است که از جو زمین به داخل مخروط سایه شکسته شده‌است. اجزای آبی و بنفش نور آفتاب بر اثر پراکندن در جو زمین ، حذف می‌شوند و مؤلفه‌های سرخ نورند که قرص ماه را اندکی روشن می‌کنند.

ماه گرفتگی جزئی :

در ماه‌گرفتگی جزئی فقط قسمتی از ماه از میان مخروط سایه می‌گذرد. به این ترتیب بریدگی تاریکی در ماه تمام ، در بخش شمالی آن و یا در بخش جنوبی، پدیدار می‌شود. البته ماه‌گرفتگی‌های جزئی هم بعد و هم پیش از ماه‌گرفتگی کلی نیز واقع می‌شوند. در حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا ماه کاملاً وارد سایه شود و مدت مشابهی نیز لازم است تا کاملاً از سایه بدر آید.

موفق باشین دوستان