تبلیغات
انجمن ستاره شناسی بهبهان - رصد اجرام مسیه
چهارشنبه 14 مهر 1389

رصد اجرام مسیه

   نوشته شده توسط: امین تربتی    نوع مطلب :بخش آموزش ،

 با آغاز فصل تابستان و شروع تعطیلات فرصت خوبی برای رصد اجرام مسیه پیش خواهد آمد و می توانید رصد اجرام مسیه را از درون همین شهر ها آغاز كنید . در این مجموعه تلاش بر این شده كه در مورد اجرامی صحبت شود كه قابل رویت از درو ن شهر های بزرگی مثل تهران باشد .

 
با آغاز فصل تابستان و شروع تعطیلات فرصت خوبی برای رصد اجرام مسیه پیش خواهد آمد و می توانید رصد اجرام مسیه را از درون همین شهر ها آغاز كنید . در این مجموعه تلاش بر این شده كه در مورد اجرامی صحبت شود كه قابل رویت از درو ن شهر های بزرگی مثل تهران باشد .

خوشه كروی  M13
 یكی از خوشه های كروی پر نور آسمان تابستان خوشه M13یا جاثی (هركول ) است این  خوشه در صورت فلكی به همین نام قرار گرفته است M13   از قدر 80/5 می درخشد و نسبتا جرم پرنوری است و حتی اگر رصد گر تیز بینی باشید می توانید با  جوینده ی تلسكوپ از درون شهر آن را رصد نمایید . برای رصد این جرم كافیست به سراغ صورت فلكی جاثی بروید این صورت فلكی به مجرد تاریك شدن هوا قابل رویت است پس از این كه این صورت فلكی را در آسمان پیدا كردید باید سراغ ستاره ی اتای جاثی بروید جهت  پیدا كردن این ستاره  می توانید از ذوزنقه ی مركز صورت فلكی مزبور كمك بگیرید زیرا اتای جاثی راس یكی از اظلاع این ذوزنقه است پس ازآن ‌دوربین دو چشمی یا تلسكوپ خود را روی همین ستاره تنظیم كنید (اگر از تلسكوپ استفاده می كنید توجه داشته باشید كه از بزرگنمایی های پایین تلسكوپتان بهره برید) حال با حركتی بسیارآرام  به اندازه ی  2 درجه به سمت ستاره ی  زتا جاثی حركت كنید سپس به دقت به آن ناحیه نگاه كرده  و سعی كنید كه از گوشه چشم به این جرم نظاره كنید (چپ چپ نگاه كنید ! ) اگر موفق شده باشید باید جرم كوچك و  كم نورو  مه آلود را ببینید . برای دیدن جزئیات بیشتر این جرم صبور باشید به طور كلی اجرام غیر ستاره ای خود را به راحتی به شما نشان نمی دهند و برای دیدن جزئیات آن ها باید دقایقی از پشت تلسكوپ یا دروبین دوچشمی به آن نگاه كنید تا برخی از ستاره های بیرونی آن  را از هم تفكیك كنید .

 خوشه كروی M3
خوشه كروی M3 از مرموز ترین اجرام قابل مشاهده در درون شهر هاست زیرا در جایی كه واقع شده ستارگان كم نوری قرار دارد و نمی توان به راحتی آن  را پیدا كرد برای همین یافتن این جرم نیازمند تلاش بیشتری است .
M3  در صورت فلكی عوا  یا  گاوران قرار دارد این صورت فلكی نیز به دنبال غروب خورشید در آسمان نمایان خواهد شد M3 دارای قدر 6 است و كمی نسبت به M13   كم نور تر است برای یافتن این جرم می توانید از ستاره ی بتا ی گیسو كمك بگیرید ( البته  اگر هوا ی شهر در آن روز خوب باشد زیرا این ستاره نسبت به آسمان  شهر  بسیار كم نور  است ) به هر روی در صورتی كه هوای شهر مساعد بود ستاره بتا را در امتداد ضلعی كه ستاره بتا با گامای گیسو تشكیل می دهد به اندازه ی 6 درجه امتداد دهید  در این محدوده جرمی مشابهM13  را خواهید یافت .اگر از این روش موفق به یافتن M 3 نشدید می توانید از ستاره ی سماك رامح كمك بگیرید .

خوشه كروی M4
یكی دیگر از اجرام مسیه قابل مشاهد در شهر هاM4  نام دارد این جرم  هدف مناسبی برای دروبین های دوچشمی است M4 در صورت فلكی كژدم یا عقرب قرار دارد و از قدر 6/5 می درخشد برای یافتن این جرم كافیست كه از ستاره قلب العقرب كمك بگیرید ستاره ی مزبور را به اندازه ی 5/1 درجه به  سمت غرب و كمی متمایل به سمت ستاره ی سیگمای عقرب امتداد دهید در این محدوده خوشه ی M4   را خوا هید یافت .
 
 
 سحابی سیاره نمای دمبل
حال به قلمرو سحابی ها ی  آسمان تابستان می رویم یكی از بارز ترین و زیبا ترین آن ها سحابی سیاره نمای دمبل است این جرم در فهرست مسیه با نام M27  خوانده می شود. دمبل در قلب مثلث تابستانی قرار دارد و پیدا كردن آن چندان مشكل نیست و لی به علت كم نور بودنش بهتر است آن را با تلسكوپ ها ی 3 اینچ به بالا مشاهده كنید لیكن اگر رصد گر تیز بینی هستید با یك دوربین دو چشمی 20X60   نیز می توایند آن را مشاهد نمایید. دمبل از قدر2/7 می درخشد و برای پیدا كردن آن توجه داشته باشید كه باید در حدود 30 دقیقه در تاریكی باشید كه چشمان شما با نور اندك تطبیق یابد .جهت یافتن آن می توایند از صورت فلكی تیر كمك بگیرید این صورت فلكی بسیار كوچك است ولی ستاره های آن  از درون شهر هایی مثل تهران قابل رویت هستند _ ستاره زتای تیر را  به اندازه ی 4 درجه به سمت ستاره ی 14 روباهك امتداد دهید این محدوده محل این سحابی سیاره نماست  توجه داشته باشید كه حركات ابزار شما به این سمت باید كاملا آرام و بدون حركات اضافی باشد زیرا جرم مزبور بسیار كم نور است اگر ابزار تان را كه بر روی سه پایه سوار شده است روی  محل جرم تنظیم كردید و لی موفق به دیدن آن نشدید از تكنیك لرزش استفاده كنید و با یك انگشت به تلسكوپ یا دوربین دوچشمی خود   ( محل چشمی این دو  ) ضربه بسیار خفیفی وارد كنید  به گونه ای كه ابزارتان لرزش خفبفی داشته باشد در این صور ت به طور خود به خوری از پشت چشمی متوجه وجود این جرم خواهید شد جرمی كه  ازدرون  چشمی به شما نگاه می كرد ولی شما آْن را نمی دیدید. (‌ از تكنیك لرزش معمولا برای اجرام بسیار كم نور استفاده می شود و شما می توانید از این روش برای یافتن سایر اجرام كمك بگیرید).